Askerlikle İlgili Sorular
Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Daire Başkanlığına askerlikle ilgili sıkça sorulan sorulardan bazıları:

Dört yıllık üniversite mezunuyum. En kısa sürede ne zaman askere gidebilirim?


Mezuniyetinize müteakip; Nüfus cüzdanı,2 adet vesikalık fotoğraf, diploma veya mezuniyet belgesi aslı ve 3 suret fotokopisi ile birlikte en yakın askerlik şubesine müracaat ederek askerliğinize Yedek subay aday adayı olarak karar aldırmanız ve erken sevk dilekçesi vermeniz gerekmektedir.


Lisansüstü eğitim sebebiyle erteleme yaş sınırı nedir?


17 EKİM 2009 tarihli 27379 sayılı Resmi Gazete (09 Şubat 2013/28554 Değişiklik) yayınlanan Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehir İşlemleri Yönetmeliğinin 35/E 2 maddesi gereğince lisansüstü eğitim sebebiyle erteleme yaş sınırı 35’dir.


Üniversitede akademik personel olarak görev yapmaktayım. Milli Eğitim Bakanlığında görevli öğretmenlerin yararlandığı haktan, akademik personelin yararlanması ile ilgili bir çalışmanız var mı?


Mevcut uygulamada değişiklik konusunda bir çalışma bulunmamaktadır.


Yedek Subay olarak askere alınacağım. Annemin rahatsızlığı nedeniyle İstanbul ve çevresin de askerliğimi kısa dönem olarak yerine getirebilir miyim?


Yedek Subay aday adayı yükümlülerin sınıf, statü ve birlik yerleri Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacına göre bilgisayar ortamında belirlenmektedir.


Yurt dışı Üniversite mezunuyum Denklim belgem onaylanıncaya kadar erteleme hakkım var mıdır?


Yurt dışındaki yüksek lisans proğramlarından mezun olan yükümlülere, istekli olmaları halinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için yüksek lisans denklik başvuru tarihinden itibaren bir yıl sevk tehiri hakkı verilebilmekte olup, YÖK’e denklik başvurusu yaptığınıza dair bir belge ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz halinde ertelemeniz yapılabilecektir.


Harp okullarından ayrılan yükümlülerin öğrencilik sürelerinin ne kadarı askerlik hizmetinden sayılmaktadır?


Okula kayıt tarihi ile okuldan ilişik kesme tarihleri arasında geçen sürenin ay olarak üçte biri yapacakları askerlik hizmetinden düşürülerek hesaplanmaktadır.


Yurt içinde yüksek lisans eğitimine başladım. Askerliğimi erteletmem için ne yapmalıyım?


Sevk tehiri işleminizin yapılabilmesi için, yüksek lisans eğitimi yaptığınız kuruma müracaat etmeniz ve kurumunuz tarafından da MSB Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğine uygun olarak erteleme teklifinizin bağlı olduğunuz Asker alma Bölge Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir.


Yurt dışında yüksek Lisans eğitimi almaktayım. Askerlik ertelememi nasıl yaptıracağım?


Yurt dışında lisansüstü eğitim yapan yükümlülerin sevk tehirleri, yurt dışı temsilciliklerimizin, MSB Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğine uygun olarak Asker alma Dairesi Başkanlığına sevk tehiri teklifinde bulunulması halinde yapılabilmektedir. Bu nedenle kayıt kabul belgesi ile birlikte yurt dışı temsilciliğimize, müracaat etmeniz gerekmektedir.


Memuriyete atandım. Tecil hakkım ne kadardır?


Aday Memur olarak göreve başlayan yükümlülerin sevk tehirleri, bağlı bulundukları Bakanlığın veya Bakanlığa bağlı olmayan kurumlarda görev yapanlarda ilgili kurumun, yükümlünün kayıtlı bulunduğu askerlik şubesinin bağlı olduğu Asker Alma Bölge Başkanlığına MSB Sevk ve Tehiri işlemleri Yönetmeliğine uygun olarak sevk tehirin teklifinde bulunması halinde asaletleri tasdik edilinceye kadar tehir edilebilmektedir.


Dört yıldan fazla öğrenim süreli öğretim kurumu mezunlarının yüksek lisans eğitimi yapma hakkı var mıdır?


Dört yıldan fazla öğrenim süreli yüksek öğretim kurumu mezunlarının yüksek lisans eğitimi nedeniyle askere sevkleri, öğrenim gördükleri, kurumun teklifi üzerine tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süre kadar tehir edilebilmektedir.


Yüksek Lisans eğitiminden mezun oldum. İkinci bir branşta yüksek lisans eğitimi yapmak istiyorum. Tecil hakkım var mıdır?


MSB Sevk ve Tehir İşlemleri Yönetmeliği gereğince; bir branşta lisansüstü eğitimden mezun olan yükümlülerin aynı ve daha aşağı seviyede yapacakları ikinci lisanüstü eğitimlerinden dolayı sevk tehiri işlemi yapılmamaktadır.


Şahsi müracaat üzerine sevk tehiri ve sevk tehiri iptali işlemi yapılıyor mu?


Şahsi müracaatlar üzerine sevk tehiri işlemi yapılamamaktadır. İlgili kurumların teklifi üzerine yapılmaktadır. Ancak sevk tehiri iptal işlemi, sevk tehiri iptal teklif makamının teklifi üzerine veya yükümlünün sevk tehirine neden olan çalışmalarını bıraktığını/tamamladığını belgeleyerek sevk tehiri işlem makamına müracaat etmesi halinde yapılabilmektedir.


Seçim ve sınıflandırma işlemi neye göre yapılmaktadır?


Yedek Subay adaylarının seçim ve sınıflandırma işlemi Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak bilgisayar ortamında yapılmaktadır.


Test ve mülakat faaliyetleri kaldırıldı mı? Yedek Subay celp dönemleri değiştirildi mi?


Ağustos 2013 yedek subay celbinden itibaren test ve mülakat faaliyetleri kaldırılmış olup karışık sınıf ve tıp doktoru ayrımı kaldırılarak yedek subay celp dönemleri er celp dönemleri ile birleştirilerek (Şubat, Mayıs, Ağustos, Kasım) dört celp olarak düzenlenmiştir.


Sevk öncesi hazırlık işlemlerini askerlik şubesine gitmeden e-Devlet üzerinden yapabilir miyim?


Yükümlülerin askerlik şubesine gitmeden önce e-Devlet üzerinden sevk öncesi hazırlık işlem formunu doldurmaları, müteakiben bizzat askerlik şubelerine müracaat etmeleri, işlemlerinin daha doğru ve kısa sürede tamamlamalarına katkı sağlayacaktır. Ancak yükümlülerin sevke tabi olduğu celp döneminde sınıflandırılabilmeleri için şahsen Askerlik Şubesi Başkanlıklarına müracaat etmeleri gerekir.


Kaynak: MSB Web Sitesi.
Bu yazı 23.12.2014 tarihinde, saat 23:23:22'de yazılmıştır. 02.06.2015 tarihi ve 21:36:23 saatinde ise güncellenmiştir.
Yazar : Mr. Inspector Görüntülenme Sayısı : 1827
Yorumlar
mehmet filiz
ilk yorum atan olmak güzel bir duygu :)
Bu yorum 30.12.2015 tarihinde, saat 18:50:19'de gönderilmiştir.
Umut Can Özer
Merhabalar, Yüksek lisans ile askerlik tecili hakkında soru sormak istiyorum. Simdi yüksek lisansa basladım ben ve tecil ettirdim askerliği. Peki 1.5 yıl sonra yüksek lisans bitince ne kadar tecil hakkım var. 1.5 yıl sonra tecil icin doktora mı yapmam gerekiyor. Veya 1.5 yıl eğitime devam edip mezun olmaz isem başka bir yüksek lisansa başlasam askerliğim tekrardan tecil olur mu ? eğer bu yöntem oluyor ise bunda tecil hakkım kac yıldır. Mail olarak cevap verebilir iseniz cok sevinirim, Saygılarımla,
Bu yorum 02.01.2017 tarihinde, saat 11:28:47'de gönderilmiştir.
Yorum Ekle
*
* (E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.)
*
*

#Arşiv


#Giriş

ID :
Şifre :